• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/
  • https://twitter.com/

S.S KAMUKENT ARSA VE KONUT YAPI KOOPERATİFİ

HOŞ GELDİNİZ

SEVGİLİ KOMŞULARIMIZI BAZI KONULAR HAKKINDA BİLGİLENDİRME.

YÖNETİMİN BAZI KONULAR HAKKINDA SORULAN SORULARA VERDİĞİ CEVAPLAR.
Sevgili Üyelerimiz,

  Ruhsatların alınma süreci ile ilgili olarak sizlere ana sayfadan ve adreslerinize açıklayıcı yazı göndermemize rağmen Kooperatif Merkezine ve Yöneticilere gelen sorular nedeniyle birkaç hususu yönetim olarak buradan açıklamayı uygun bulduk. Gelen sorulara göre;

1. Ruhsat yenileme bedelinin yüksek olduğu şeklinde soru yöneltilmektedir.

  Yönetim olarak ruhsatların yenilenmesi ile ilgili olarak en az 6 aydır Karaburun Belediyesi ile temas içindeyiz. Bu sorunu nasıl çözeriz, üyelerimizin ruhsatlarını en az bedelle nasıl halledebiliriz sorununa yoğunlaştık. En sonunda 1.850 TL. Maliyetle bu soruna çözüm bulduk ve bunları siz üyelerimize yazı ve internet sayfamızdan yayınladık. Pek çok üyemizin yönetimin çalışmasına güvenmeyip, Karaburun Belediyesini arayıp bilgi arayışı içine girdiğini görmekten Yönetim olarak üzüldük.

   Belediye tarafından verilen cevapta 1.050. TL. Civarında bir harç ödenmesi gerektiği, bunun yanında 8 Teknik Uygulama Sorumlusu (TUS) imzasının olması gerektiği, bu imzalar için de TUS sorumlularının inisiyatifine göre toplamda 5.000 ile 8.000 TL. İmza bedeli ödenmesi gerektiği belirtilmektedir. Yönetim olarak biz tüm bu işlemleri 5 yıllık süre için 1.850 TL.’ye hallettik.
 

  2.Ruhsatların yenilenme sürecinde Yönetimin kanuni dayanağı olmadığı şeklinde izlenim edinildiği belirtilmektedir.

  Ruhsatların yenilenme süreci,  Yönetim Kurulunun isteğine göre değil, 2017 yılında yapılan genel kurul tarafından alınan karar doğrultusunda sürdürülmektedir. Bu yetki doğrultusunda Karaburun Belediyesi ile yazışmalar yaptık ve çıkan bedeli sizlerden istedik. Tahsil ettikçe de Karaburun Belediyesine ödeyerek ruhsatlarınızı yenileyeceğiz.
 
 3.Evlerini yapan üyelerimiz biz evimizi yaptırdık, ruhsatı yenilememize ne gerek var şeklinde soru yöneltmektedirler.

      Bizim binalarımız tek başına tapu  olmasına rağmen ikiz şeklinde ruhsatlandırılmıştı. Karaburun Belediyesi  tarafından şu anda her bağımsız bölüm için ayrı ayrı inşat ruhsatı kesilmekte  olup, komşunuz  ruhsat bedelini ödemese bile ruhsat bedelini yatırdığınız takdirde sizin ruhsatsız kalmanız söz konusu değildir. İmar Kanunu gereği Oturma Ruhsatı için müracaat edildiğinde geçerli tarihli inşaat ruhsatı istendiğinden evlerini yapan üyelerimizin ilerde sıkıntı yaşamaması için inşaat ruhsatlarını yenilemelerini istiyoruz.
 
4. Evlerini yapan komşularımız oturma ruhsatının alınması için ne gibi işlem yapılması gerektiğini sormaktadır.

  Maalesef tüm ülkemizdeki belediyeler yeni mahalleler oluşumunda aynı işlemi yapmaktadırlar.  Yapı Kullanım belgesinin (Oturma Ruhsatı) verilmesinde en az mahallenin yarısının tamamlanmasından sonra vermek için daha ruhsat aşamasında kanuni kılıf hazırlamaktalar. Bunun da sebebi bizim sahamızdan örnek verecek olursak 10 ev için günlük çöp toplama, ulaşım için araç tahsisi, su ve belediye hizmetlerinin verilmesi için personel, araç ve malzeme tahsisinde zorlanmalarıdır. Bu sıkıntıları önlemek için ta başından plan notlarına ‘’Ada bazında  % 51 tamamlanmadan Yapı Kullanım Belgesi  verilmeyecektir ‘’ şeklinde daha önceki Kooperatif Yönetimlerinden taahhüt almışlardır. Komşularımız tarafından Karaburun Belediyesine yapılan müracaatlarda bu cevap verilmektedir. Konuya çözüm bulmak için Kooperatif Avukatımızca etraflıca çalışmalar yapılmaktadır. Çözüm bulunduğu takdirde evini yapan üyelerimize ayrıca bildirilecektir.  
 
5.Ben ev yapmayacağım, yatırım amacıyla arsayı aldım. Ruhsat çıkarmama ne gerek var şeklinde sorular yöneltilmektedir.

  Kooperatifimiz maalesef 40 yıl sürüncemede kalmış. Burasını rant olarak gören, sadece arsa ticareti ile uğraşan pek çok emlakçı ve yatırımcı bunmaktadır. Bu mantıktaki insanlara şu soruyu sormak gerekir. Ne kadar daha bekleyeceksiniz? İnşaat yapımı olmadığı durumda bu sahanın değerlenmesi mümkün değildir. Malumunuz üzere son 4-5 yıldaki yapılan evler ve çalışmalar sayesinde burası belli bir değere ulaştı. Gelen insanlar da kooperatifimizin projesine ve ruhsatının olmasından dolayı yatırım yapıp, arsa almaktadırlar. Ruhsatı yenilenmeyen arsalar en az 15.000-20.000 TL. Değerinden düşer.
 
     Sevgili üyelerimiz, Yönetim olarak sizlerin haklarınızın ve menfaatlerinizin korunması için büyük çabalar harcamaktayız. Son 5 yıl içinde yaptığımız çalışmalar sayesinde arsalarınız belli bir değere ulaştı, bundan sonra daha fazla değer kazanması sizin elinizde. Önümüzdeki 5 yıl,  geçen 5 yıldan daha fazla önemlidir. Sizler evlerinizi yapacaksınız, Yönetim olarak biz de bürokrasi ile önünüzü açarak, alt yapı ve üst yapıyı belli bir seviyeye getirerek elinizdeki arsanızın çok daha fazla artması için zemin hazırlayacağız.

   Ruhsat yenileme için sizlere bildirdiğimiz bedeli belirttiğimiz taksitlerle hesaplarımıza yatırmanız sonucu arsalarınız daha yüksek rakamlara yükselecek, telafi edemeyeceğimiz kadar yüksek sayıda üyemiz ruhsat yenileme bedelini yatırmadığı takdirde arsa bedeli hızla çıktığı gibi hızla geçen senelerdeki seviyelerine düşecektir.

  Kimse sorunlu arsa almak istemeyecektir. Yani önümüzdeki birkaç ay içinde yatıracağınız 1.850 TL. İle önümüzdeki sene arsanıza 15.000-20.000 TL. İlave değer katacaksınız. Ya da 1.850 TL.’yi yatırmayıp, bugünkü değerinden 15.000-20.000 TL. Kaybedeceksiniz, Yönetim olarak sizin ruhsatlarınızı hiçbir bedel ödemeden temeller atılmadığı halde 2 yıldan 5 yıla çıkarmıştık. Şimdi ise sizin menfaatinizi korumak için 5 yıl daha uzatmak istiyoruz. Karar sizin.

Şantiye Şefi Fevzi YILDIRIM (Tel. No: 533 510 06 21) ‘dan gayrimenkulünüz ile ilgili ve ruhsatların yenilenmesi ile ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz
8043 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam47
Toplam Ziyaret575114
HAVA DURUMU