• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/
  • https://twitter.com/

S.S KAMUKENT ARSA VE KONUT YAPI KOOPERATİFİ

HOŞ GELDİNİZ

YÖNETİM KURULUMUZUN KOOPERATİFİMİZ İLE İLGİLİ AÇIKLAMLARI.

 

 

   Sayın üyemiz,
 
   Dünyayı saran pandeminin ülkemizde de büyük tahribat yaptığı malumunuzdur.
 
   Pandemi nedeniyle gelen yasaklardan dolayı Genel Kurulumuzu yapamadık. Halen bu virüs ülkemizde artarak devam ediyor. Ancak, yönetim olarak boş durmadık. Sizleri yaptığımız çalışmalar hakkında bilgilendirmek istiyoruz.
 
   Bildiğiniz gibi projelerde bodrumlu evlerde, bodrum katı otopark yeri olarak geçiyordu. Tadilatını yaptırdığımız projeyi Belediye Meclisinden geçirerek burayı depo ve ısı merkezi olarak kabul ettirdik.
 
   Kış bahçeleri Belediye’ce mühürlenmişti. Burayı da projelendirilerek Belediye Meclisinden onay aldık. Bodrumsuz evlerimizin verandalarına pergola yapılması, bodrumlu binalarda ise bodrum katının arka balkon altlarındaki verandalara pergola yapılabileceği konusu Belediye Encümenince kabul edilerek karara bağlanmıştır.
 
   Kooperatifimizin imar planı tasdik edilirken ilgili Belediye tarafından plan notunda, her adanın %51 oranında konutların tamamlanması durumunda oturma izni verilir denilmektedir. Belediye ile yaptığımız görüşmeler sonucunda kanalizasyon şebekemizin Mordoğan Arıtma Tesisine bağlanacağını ve bağlantıdan sonra oturma izni verileceğini, %51 şartının kaldırıldığını Belediye’ce kabul edilmiştir.
 
   Daha önce bildirdiğimiz gibi Elektrik işlerini uzun uğraşlar sonucu TEDAŞ’a dolayısıyla Gediz Elektrik AŞ’ye devrettik. Gediz Elektrik 6 adet trafo yaptı. Trafolara hatlar çekerek muhtelif yerlere basklar koydu. Buralardan üyelerimiz artık elektrik alarak abone olmaktadırlar. Kalan hatların yapımı içinde devamlı olarak Gediz Elektrikle temaslarımızı sürdürüyoruz.
 
   Büyükşehir Belediyesi ile yaptığımız temaslar ve çalışmalar sonucu Mordoğan Arıtma Tesisine, bizim kanalizasyon şebekesinin bağlanmasını kabul ettirdik. Kooperatifimize en yakın olan şehir içindeki hatta kooperatifimiz içinden yapacakları çalışma ile bizim kanalizasyonun da bağlantısı yapılacaktır.
 
   Yine Büyükşehir Belediyesi ile en az bir senedir yaptığımız temaslar sonucu ana yollarımızın (12 metre üzeri) asfalt işinin yapımını son safhaya getirdik. Yaz mevsiminden önce inşallah başaracağız.
 
   Sayın üyemiz,
   Yukarıda saydığımız elektrik işleri bugün ki fiyatla 20 milyon, yapılacak kanalizasyon işi 3 milyon, asfalt işi 10 milyonluk işlerdir. Bunları biz yapmaya kalksaydık topladığımız 100 lira ile kaç yılda gerçekleşeceğini takdirlerinize bırakıyoruz. Bunlar bu yönetimin kişisel çabaları ile olmuştur. Ülke gerçeğini bilmeyen ve çevresi olmayan insanlarında yapacağı iş değildir.
 
   Ağaçlandırmaya hız veriyoruz. Girişteki büyük alana yürüme yolu, çocuk bahçesi ve düzenleme yapacağız. Ticaret alanımızı yap – işlet modeli ile verdik. Projesi yaptırıldı. Ruhsat aşamasında. Yakında başlayacak. Öne gıda marketi, yapı marketi ve kafesi bitirilecek.
 
   Yaptığımız çalışmalar evlerin yapımı alanımızın değerini artırmıştır. İki yıl önce 30 bin lira civarında olan arsalar bugün 250 bin liranın üzerine çıkmıştır. Yakında kanalizasyon Arıtma Tesisine bağlandığında, yörenin en çok aranan ve değer kazanan yeri olacağız. Burada 2300 konutluk bir kasabanın hatta ilçenin kurulduğunu unutmayalım.
 
   Sayın üyemiz,
 Başlangıçta üyelerimiz evlerini yapsın burası kalkınsın diye elektrik verdik, şehir suyu olmadığından kuyular açarak su verdik. İstedik ki bir an evvel cazip hale getirelim. Artık yapılan inşaatlar sonucu belli bir seviyeye geldik. Oturan üyelerimiz Gediz Elektriğe abone olacaktır. Su saati takılmasını istiyoruz. Gelişi güzel bahçe sulanması ve su kullanılması yaz aylarında suyun yetersiz olmasını sağlıyor.
 
   Bildiğiniz gibi yönetim olarak inşaat ruhsatı çıkarmaya devam ediyoruz. Belediye her yıl ruhsat harcında artış yapıyor. 2021 yılı için bodrumsuz evlere 2275 TL, bodrumlu evlere ise 2822 TL, harç yatırılması istenmiştir. Buna ilaveten 788 TL (TUS teknik elemanlara, 1770 TL ise şantiye şeflerine verilecektir. Böylece bodrumsuz evler için, 4850 TL, bodrumlu evler için ise 5380 TL yatırılması gerekmektedir. Bu bedelleri yatıran üyelerin inşaat ruhsatı çıkarılacaktır. İsteyen üyelerimiz Belediye’ye başvurarak ruhsatlarını kendileri de çıkarabilir.
 
   Bir konuya da özellikle değinmek istiyoruz. Ayda 100 lira aidat var. Ortalama ayda 180 bin lira civarında para yatırılıyor. Bunun 70 bin lirası personelin aylık ücreti, sigortası ve vergisine gidiyor. 60 bin lira her ay elektrik parası ödüyoruz. Kalıyor 50 bin lira. Buda su tamiri, elektrik tamiri, yolların düzeltilmesine ve eksik alt yapı imalatlarına gidiyor. Şunu da belirtelim üç çalışanımızı ücretsiz izne çıkardık. İki kişi merkezde çalışıyor. Mordoğan da iki gece bekçisi, iki gündüz bekçisi, bir şantiye şefi (inşaat Mühendisi),  bir elektrik teknisyeni, bir büro elemanı, birde elektrik ve su işlerini takip eden eleman var. Böyle büyük kooperatifte bu kadar az çalışanla işleri idare etmeye çalışıyoruz.
 
   Sayın üyemiz,
   Her toplumda olduğu gibi, bizim içimizde de kötü niyetli, art niyetli insanlar var. Burada yaptıkları ve verdikleri zararı sizlere anlatmıyoruz. Biz doğru bildiklerimizi yapmaya çalışıyoruz. Açık kalplilikle bu yönetimin kooperatifimizin şansı olduğunu söylüyoruz. İnşallah şartlar müsait olduğunda yapacağımız Genel Kurulda daha geniş bilgi vereceğiz.
 
   İçinden geçtiğimiz günlerde, kendinize dikkat edin, sağlıcakla kalın. Şimdiden Ramazanınızı ve Ramazan Bayramınızı kutlarız. Saygılarımızla.
    
  
1652 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam109
Toplam Ziyaret594028
HAVA DURUMU