• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/
 • https://twitter.com/

S.S KAMUKENT ARSA VE KONUT YAPI KOOPERATİFİ

HOŞ GELDİNİZ

YÖNETİM KURULUNUN BAZI KONULAR HAKKINDA AÇIKLAMALARI.

 

    

 

      Üyelerimizi Bilgilendirme;

   Üyelerimizden gelen sorulara ve taleplere açıklayıcı bilgiler vermek adına birtakım hususlarla yönetim kurulu olarak paylaşmak istiyoruz.

 • Kooperatifimizin kapatılması (feshedilmesi) niye yapılmıyor?
 • Neden site yönetimine geçilmiyor?

 tarzında birtakım sorular soruluyor ve talepler geliyor.

 

     Yasal olarak kooperatifimizin feshedilmesi için üzerinde herhangi bir malın kalmaması, kooperatifle alakalı devam eden davaların (yıllar boyu ihraç edilen üyelerimizin üyeliği tekrar kazanma için açtıkları davalar var) sonuçlanması ve kooperatifin hiçbir şekilde alacak verecek sorununun kalmaması gerekiyor.

 • Halen 90 (Doksan) üyemizin ferdileşme sürecinde tapusunu almadığı,
 • Hisselerinin kooperatifimize kayıtlı olduğu,
 • Ortak alanların kooperatif üzerinde görüldüğü,
 • 279 dönüm sit alanımızın kooperatif üzerinde görülmesi, (sit alanımızın koruma kapsamından çıkartılıp kısmen de olsa yapılaşma izni alması hususunda bakanlık ve yerel düzeyde görüşmeler yapılmakta çalışmalar sürmektedir.)

 

    Bunların tamamının sonuçlanması halinde bile;

 • Genel Kurulda fesih kararı alınacak bunlara geçiş için sözleşme hazırlanması gerekecek,
 • Bu karar genel kurulda alındıktan sonra 1 yıl askıda kalması gerekecek (itiraz süreci için yasal zorunluluk)
 • Sonrasında ya ticari kooperatife ya da site yönetimine geçilmesi gerekecektir.

 

     Şu aşamada 1500 üyemiz henüz evini tamamlamamış ya da hiç yapmaya başlamamış iken yani ana sözleşmemizde de geçen Kamukent Arsa ve Yapı Kooperatifi amacına ulaşmadan kooperatifin fesih edilmeye çalışılması idari yönden de uygun olmayacaktır.

 

   Üyelerimizden gelen taleplerden biri olan bahçelerimize depo, ardiye, kömürlük vb. binaya yük olmayan binadan bağımsız ilaveler için en son yaptırdığımız tadilat projesinde (3,5 katlılar için alt katın garaj olmaktan çıkarılması ve hem 2,5 katlılarda hem de 3,5 katlılarda pergola ve veranda yapılabilmesi uygun görülmüştü) kabul ettiremediğimiz için mevcut idareye ret olan bir projenin tekrar gönderilmesinin sonuç vermeyeceği düşüncesi ile yeniden güncelleyeceğimiz projenin seçimlerden sonra oluşacak yeni belediye meclisine göndereceğimizi ve bunun için çalışmalar yaptığımızı belirtmek istiyoruz.

 

    Üyelerimizin iskân sürecinde sorun yaşamamaları adına sahamızda onaylanmış inşaat projesine bağlı kalarak inşaatlarını yapmaya, binaya yük oluşturacak bağımsız bölümler yapmaktan kaçınmalarına hem yurdumuzdaki deprem gerçeği hem de bu süreçte sonra imar affı vb. süreçlerin yaşanmasının pek mümkün olamayacağı tezinden hareketle binalarında imar aşamasında bu tarz oluşumlara izin vermemesini öneriyoruz.

 

    Ayrıca hem görsel olarak örneğin (projeye uygun olan dış cephenin beyaza boyanması) hem de çok farklı bina tiplerinin oluşması Kamukent’ in cazibesini düşürecek ve binalarımızın reel değerini olumsuz etkileyecektir. Bunun için de tüm üyelerimizi imar konusunda projeye uygun yapılaşma yapması noktasında anlayışlı, bilinçli ve sorumlu olmaya davet ediyoruz.

 

   Şu ana kadar 8 üyemiz oturma ruhsatı (iskân) almış durumda. Halen iskân için başvuruda bulunup sonuçlanmasını bekleyen onlarca üyemiz bulunmaktadır. Üyelerimizin inşaat ruhsatlarını çıkarmalarında da herhangi bir sorun bulunmamaktadır.

 

   Site içi yollarımızın kısmı onarımlarını şu anda yapmaktayız. Dolgu malzemesi satın alınarak yolların yapımına başlanmıştır hava koşullarına göre devam edilecektir.  iş makinası kiralayarak sahamızda bulunan mevcut dolgu oluşturabilecek küçük taş vb. unsurları çukur alanları doldurmak suretiyle kullanarak tüm üyelerimizin evlerine rahatça ulaşabilmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Sizler de takdir edersiniz ki inşaat çalışmalarının devam ettiği, onlarca tonajlı iş makinasının sürekli dolaştığı, kepçelerin her gün kazı yaptığı bir alanda sorunları bitmiş bir alt yapının veya peyzajın oluşması da pek mümkün olamıyor. Kamukentimizi tez elden daha yaşanılabilir bir ortama kavuşturabilmek için inşaat süreçlerinin tamamlanması elzem. Bunun için de inşaatına başlamış üyelerimizi 7/24 inşaat yasağının olmadığı (kış) bu dönemlerde süratle evlerini tamamlamaya ve henüz inşaatına hiç başlamamış olan üyelerimizin de temellerini atmaya ve inşaatlarına başlamaya davet ediyoruz.

 

  Alt yapı yenileme, tamir bakım onarım işlerinin maliyetinin kooperatifimizin üzerinde yük olmaması adına sahamız genelinde tüm alt yapıyı ve yollarımızı plan notlarında belirtildiği ve bizlerden istenildiği şekilde, park ve bahçeler ile sosyal tesislerin de yapılarak tamamlayıp belediyeye devretme çalışmalarımız da devam etmektedir.

 

  Saygılarımızla.

Kamukent Kooperatifi Yönetim Kurulu

  
847 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam114
Toplam Ziyaret594033
HAVA DURUMU