• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/
  • https://twitter.com/

S.S KAMUKENT ARSA VE KONUT YAPI KOOPERATİFİ

HOŞ GELDİNİZ

KOOPERATİFİMİZ ÜZERİNDEKİ KORUMA İLANININ KALKTIĞINA VE RUHSATLARIN ÇIKARILMAYA BAŞLAYACAĞINA DAİR YAZIMIZ
                               

       Sayın Üyemiz,
   Bilindiği gibi 14 Mart 2019 tarihinde, Cumhurbaşkanlığı kanun hükmündeki kararnamesi ile Ildır Karaburun Körfezini kaplayan tüm alan koruma altına alınmıştır.

    Kararnamenin çıkması üzerine Kooperatifimizde İnşaat yapımı ve çıkmakta olan uzatma aşamasındaki ruhsatlarımızda durdurulmuştur. Bu durum kooperatifimize zarar vermiş,  arsa fiyatları ve ev fiyatları düşüşe geçmiştir.

      Bunu gözleyen ve takip eden yönetim kurulumuz büyük bir gayret ve özveri ile hemen çalışmaya başlamış, ilgili makamlarla temasa geçerek Kooperatifimiz alanının koruma alanından çıkarılması için çalışmaya başlamıştır. Bu iş için gerekli olan  planlar, projeler, zemin etüdü ve istenilen diğer evraklar güncelleştirilip Karaburun Belediyesi’ne onaylattırılarak   Bakanlık makamına sunulmuştur.

      Hemen hemen her gün Bakanlığa giderek işlerimizi takip edip, sonuç almaya çalıştık. Çalışmalarımızın sonucunda sadece bu bölgede Kooperatifimiz alanı Bakanlık oluru ile 08.01.2020 Tarihinde Koruma alanından çıkarılarak eski statümüze dönülmüştür. 

   Şunu da belirtelim ki bu arada alanımızın istimlak edileceği, sit alanı olduğu dedikodularını yayanlara da en güzel cevabı vermiş olduk. Bilinmelidir ki,  her alanda olduğu gibi bu konuda da Yönetim Kurulumuz üstün gayretle çalışarak başarıya ulaşmıştır. Şu anda sadece bu bölgede Kamukentin  yerinin koruma alanından çıkmış olmasını takdirlerinize bırakıyoruz.

      Daha önce sizleri ikaz ederek ruhsatlarınızı almanız konusunda uyarıp, en azından su basmanlarını  yapmanızı istemiştik. Sahil kentleri ile ilgili her an yeni önlemler alınıyor. Yeni bir olumsuzlukla ve yeni bir sürpriz ile karşılaşmamak için bütün üyelerimizin 5 yıl geçerli olacak inşaat ruhsatlarını almalarını istiyoruz. İnşaat ruhsatlarını alan üyelerin de en az su basmanlarını yaptırmalarının da gerekli olduğunu bilgilerinize sunuyoruz.

      Sayın Üyemiz,
    Bildiğiniz gibi inşaat ruhsatlarının 5 yılı doldurduğundan uzatılmaya gidilmiş ve isteyen üyelerimizin ruhsatları 5 yıl uzatılmıştı. Karaburun Belediyesi Koruma kalkınca 2020 yılı ruhsat bedellerini yeniden düzenleyerek bize bildirdi. Buna göre Bodrumlu binalar için 2.280 TL Bodrumsuz binalar için 1.842 TL Belediye ruhsat bedeli olarak talep etmiştir.

      Sayın üyemiz,
  Belediye Başkanlığı’nın Kooperatifimize gönderdiği yazıda belirttiği üzere Fenni mesullerin  (Teknik Sorumlusu elemanları) taahhütlerinin yenilenmesi istenmiştir. Ayrıca yeni inşaat ruhsatı alacak olan kişilerin inşaatını yapabilmeleri için statik projesinin yeni çıkan yönetmeliğe göre yeniden yapımını ve onaylattırılmasını talep etmiştir. Bu koşullarda Teknik sorumlularla yeniden sözleşme yapılmıştır.

    Belediye’ye ödenecek miktar ve ruhsata imza atacak 8 teknik eleman ile  oda fiyatlarından ciddi derecede indirim yaptırtılarak yeni fiyatlarla sözleşme yapılmıştır. 5 yıl sorumlu olacak Teknik elemanlara ödenecek miktarla birlikte ruhsat bedelleri bodrumlularda 4.050 TL, bodrumsuz evlerde 3.650 TL olacaktır. Ruhsat almayan üyelerimiz bu bedelleri kooperatif hesabına ruhsat bedeli olarak yatıracak ve Kooperatifimiz inşaat ruhsatlarını toplu halde çıkaracaktır. İsteyen üyemiz Ruhsatını kendisi Belediye’ye başvurarak çıkarabilir.

      Sayın Üyemiz,
   Gediz Elektrik tarafından alanımıza 6 adet trafo konmuş ve hatlar çekilmişti. Yaptığımız görüşmeler sonucu 20.02.2020 tarihinde  alanımıza dikilen aydınlatma direklerine Elektrik verilmiştir.  Aydınlatma direkleri dikilirken direklerin ve baskların konduğu yerlerin kotunda olabilmesi için yolların açılması ve karşılıklı tretuvarların yapılması ve yapılan yerlerin dolgusunun tamamlanması istenmiş ve bu imalat tarafımızdan yaptırılmıştır.

  Gediz Elektrikle kalan kısmın tamamlanması için temaslarımız ve çalışmalarımız devam etmektedir.

  Yine Sular idaresi ile yapılan görüşmeler sonucu alanımıza şehir suyu bağlantısı yapılacaktır. Bildiğiniz gibi yaz aylarında suyumuz kâfi gelmiyor. Bundan böyle hem elektriğe, hem de suya üyelerimiz abone olacaktır.

      Sayın üyemiz,
  İnşaatlarını yaptıracak üyelerimizin mutlaka şantiye şefliğimize başvurmaları gerekmektedir. Bundan önce yapılan inşaatların bir çoğunun temel üstü vizeleri alınmamış sigorta başvuruları yapılmamıştır. Bu durum üyelerimizi sıkıntıya sokmuştur. Bu nedenle üyelerimiz inşaatlarını kime yaptırırlarsa yaptırsınlar yaptıkları sözleşmeyi, tapu ve inşaat ruhsatı fotokopisini sigorta bildirimini ve temel üstü vizesini TUS elemanlarına verecektir. Aksi takdirde inşaat yapımına müsaade edilmeyecek, ileride ortaya çıkacak sorunlardan üyelerimiz de kurtulmuş olacaktır.
 
     Sayın Üyemiz,
   Sahilimizi güzelleştirmeye devam edeceğiz, yollarımızın da yapımı sürecektir. Bu arada iskan ruhsatı alabilmek için fosseptik yaptırılmış projesi Belediyeye onaylattırılmış, İskan ruhsatı verilmesi için Belediyeye başvurulmuştur.                                                                   

     Sağlık ve mutluluk dileklerimizle saygılarımızı sunuyoruz.

                                                  YÖNETİM KURULU


                                                                
    
 
 
                  
  
3692 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam41
Toplam Ziyaret584125
HAVA DURUMU